Tiflis’ten gelen ilk BTK Hattı treni Kars’ta coşkuyla karşılandı

“Asrın Projesi” olarak bilinen BTK Demiryolu Hattı tamamlandı. Tamamlanan demiryolu hattında test sürüşleri yapılmaya başladı. BTK Hattı’nda Tiflis’ten, Ahılkelek’e gelen Bakan Arslan ve beraberindekiler, buradan da Kars’a hareket etti. BTK hattından ilk kez kentte gelen treni Gar Binası önünde yüzlerce vatandaş bekledi.

Gar Binası önünde kendilerini bekleyen vatandaşlar seslenen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, projenin başlamasında ve bugüne gelmesinde emekleri olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili’ye teşekkür etti.

Cavit Gurbanov ile birlikte bu projelerin başlangıcında bürokrat olarak görev aldıklarını hatırlatan Bakan Arslan, “Ne kadar zor süreçlerden, ne kadar çetin süreçlerden geçtiğimizi ikimizden iyi bilen yok. Dolayısıyla o kadar zor süreçleri, o kadar çetin süreçleri geride bırakıp, bu kadar önemli bir projenin bugün test sürüşüyle Bakü’den Tiflis’e, Tiflis’ten Kars’a, gelmiş olmanın memnuniyetini herhalde kelimelerle ifade etmek çok zordur. Allah’ın izniyle bu proje 3 ülkenin ticaretine, ekonomisine çok katkı koyacak. Ama medeniyetleri bir olan, kültürleri bir olan bu insanların beşeri ilişkileri de çok daha ileriye taşıyacak, Azerbaycan ile Türkiye’yi sınırdaş haline getirecek. Kesintisiz hale getirecek bir proje, bu proje vesilesiyle Londra’dan kalkıp, Pekin’e kadar giden tren, bu güzergah üzerindeki bütün ülkeleri hem bize, hem Gürcistan’a, hem Azerbaycan’a bağlamış olacak” dedi.

“Yaşasın Türkiye, yaşasın Türkiye-Azerbaycan dostluğu” diyerek sözlerine başlayan Azerbaycan Demiryolları Bakanı Cavit Gurbanov ise, “Bir millet iki devlet olarak biz bu yola hoş geldin diyoruz. Bu yolun uğurlu olmasını diliyoruz. Bu yolun ilkini Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ilk defa ortaya koydu. İnşallah Cumhurbaşkanlarımızın iştirakiyle bu yolun açılışını yapacağız. Hayırlı olsun, bereketli olsun, yaşasın Türkiye, yaşasın Türkiye-Azerbaycan dostluğu, aşk olsun Türk milletine” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Bakan Arslan ve Gurbanov, Azerbaycan’ın Kars Başkonsolosluğunu ve Kars Valiliği’ni ziyaret etti. Bakan Arslan geceyi Kars’ta geçirecek.

Bir önceki yazımız olan BTK Demiryolu Hattı’nda Tiflis’ten Kars’a ilk tren geldi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir