Teknoloji devlerini birbirine düşüren isim kovuldu

Google geçen yıl Uber’e dava açmış, mahkeme çalındığı iddia edilen belgelerin iade edilmesine karar vermişti.

Uber Google’ın otonom araba teknolojisiyle ilgili gizli belgeleri çalmakla suçlanan otonom araba biriminin başındaki mühendis Anthony Levandowski’yi işten çıkardı.

Google, Uber’in sürücüsüz otomobil teknolojini kendisinden çaldığı iddiasıyla geçtiğimiz şubat ayında dava açmıştı. Eski Waymo yöneticisi Anthony Levandowski’nin şirketten ayrılıp Uber’e geçmeden önce 14 binden fazla belgeyi beraberinde götürdüğü iddia ediliyordu.

Mahkeme de, Levandowski’nin Uber’deki sürücüsüz araç projesinde çalışmasının yasaklanmasına karar vermişti. Hakim, Waymo’nun Levandowski’nin binlerce belge çaldığına dair “güçlü ve inandırıcı” deliller sunduğunu belirterek belgelerin Waymo’ya iade edilmesini istemişti.

MAHKEMEDE İFADE VERMEYİ REDDETTİ

Hırsızlık iddialarını reddeden Uber’in Levandowski’yi dava sürecinde işbirliği yapmayı ve ifade vermeyi reddetmesi nedeniyle işten çıkarma kararı aldığı belirtildi. Google’da çalışan Levandowski, daha sonra kendi şirketi Otto’yu kurmuş, Uber’in Otto’yu satın almasının ardından da geçen yıl şirketin otonom araba biriminin başına geçmişti.

Bir önceki yazımız olan Yeryüzüne böyle indi başlıklı makalemizde thomas pesquet ve Uzay Haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir