Tedavisi tamamlanan kaya kartalı doğaya bırakıldı

Kars’ta 20 Mart’ta vatandaşlar tarafından bitkin halde bulunan kaya kartalı, Orman ve Su İşleri Doğa Koruma ve Milli Parklar Kars Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edilmişti. Buradan Kafkas Üniversitesi Kafkas Yaban Hayvanı Kurtarma Rehabilitasyon Merkezine getirilerek tedavi altına alınan kaya kartalı yaklaşık 20 gün sonra yeniden doğal hayata döndü.

Kafkas Üniversitesi Yaban Hayati Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdür Doç. Dr. Erdoğan Uzlu, Az önce henüz genç bir kaya kartalını doğaya bıraktık. Genç olması sebebiyle kışı baya bir mücadele ederek geçirmişti. O yüzden kondisyonu çok düşüktü. Onun haricinde genel bir sağlık problemi yoktu. Bu hayvanı doğadan bize bulup getiren duyarlı vatandaşlar, o vatandaşlarla teması kesmeden direkt transferi sağlayan Orman Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma Kars Şube Müdürlüğüne çok teşekkür ediyorum dedi.

Bizim için çok şanslı bir vakaydı

Kaya kartalının genel sağlık durumunun çok iyi olduğunu belirten Uzlu, Bizim için şanslı ve güzel bir vakaydı. Çünkü sadece kondisyonu yerinde değildi. 20 Mart 2017 tarihinde gelmişti Kars merkezden, yaklaşık 20 gün civarında beslendikten sonra şimdi kondisyonu oldukça iyiydi. Uçuş testleri de başarılı geçti. Bugün tekrar doğaya geri gönderdik. Buradan kendisine uygun bir alana doğru göç etmeye hazır. Beslenmiş vaziyette bıraktık. Umarım bundan sonra şansı yaver gider diye konuştu.

Orman Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parkalar Şube Müdürü Murat Doğan, Kafkas Üniversitesi Yaban Hayati Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdür Doç. Dr. Erdoğan Uzlu ve ekibi, kartalı yaklaşık 20 günlük tedavinin ardından Dereiçi mevkinde kayalık ve ormanlık alanda doğaya bıraktı. İlk denemesinde uçamayan kartal, daha sonra bulunduğu yerden uçarak gözlerden kayboldu.

Bir önceki yazımız olan Kars’ta kuşlara yem bırakıldı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir