Sarıkamış’ta modern hayvan pazarı yapılıyor

Finansmanı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi (AKAK) kapsamında sağlanan ve aynı zamanda Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından desteklenen Sarıkamış Hayvan Pazarının yapımına başlandı. Başkan Göksal Toksoy, yapımına başlanan Hayvan Pazarı’nda incelemelerde bulundu.

Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, eski Kars yolu üzerinde yapımına başlanan bir bölümü kapalı olan Modern Hayvan Pazarı’nın bölge hayvancılığı için büyük önem arz ettiğini belirtti.

Toksoy, Türkiye’de hayvan yetiştiriciliğinde önemli yere sahip Kars’ta, modern hayvancılıkla beraber pazarlama konusunda da tesisleşmenin çok önemli olduğunu söyledi.

Başkan Göksal Toksoy, “Tesisimizin inşaatı başladı. Kapalı ve açık hayvan satış üniteleri olan, kafeterya ve gece ahırları bulunan hayvan pazarımızın kazısına başladık. Tesis bittiğinde artık bölgemizde hayvancılık yapan vatandaşlarımız hayvan alımı satımı için Horasan’a, Selim’e ve Kars’a gitmeyecek. Hayvan alış verişini burada yaparak ilçenin ekonomisine katkı sağlayacak” dedi.

Toksoy, “Bu manada desteklerinden dolayı başta Sayın Bakanımız Ahmet Arslan’a, milletvekilimiz Selahattin Beyribey’e, Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz Hüseyin Düzgüne, AKAK Koordinatörlüğümüze ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Sarıkamış’a hayırlı olsun” diye konuştu.

Öter yandan Sarıkamış’ta yapımına başlanan Modern Hayvan Pazarı yaklaşık 4 bin metrekare alan üzerinde yarısı kapalı, yarısı açık olarak yapılacak.

Hayvan Pazarı’nda 400 metrekare içerisinde hayvanların gece barınacağı ahır bulunacak. Hayvan Pazarı 710 büyükbaş hayvan kapasiteli olacak. Hayvan Pazarı’nın 1 yıl içerisinde faaliyete geçmesi planlanıyor.

Bir önceki yazımız olan Ahmet Tevfik Paşa Konağı yıkılmamak için direniyor başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir