Harakani Türbesi ziyaretçi akınına uğruyor

Selçukluların Anadolu’ya girişini kolaylaştırmak için yola koyulan ve 1033 yılında Kars’ta bulunan Yahniler Dağında düşmana karşı savaşırken şehit düşen Ebu-l Hasan El Harakani Hazretleri’nin türbesi her gün yüzlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ederek dua ediyor.
Her geldiğinde Harakani Hazretleri’nin türbesini ziyaret ettiğini ifade eden Sertan Kından isimli vatandaş, “Böyle bir şeyh Hazretlerini gelip ziyaret etmek güzel bir duygu” dedi.
Hasan-ı Harakani Hazretleri’nin mezarı XVI. yüzyılda bulunmuş ve Serdar Lala Mustafa Paşa tarafından 1579 yılında türbesi yapılmıştır. Bu türbeden ötürü de yanındaki camiye Evliya Camisi ismi verilmiştir.
Hasan-ı Harakani Hazretleri’nin türbesinin çevresinde 21 adet mezar bulunmaktadır. Türbe, 3.80×5.80 metre ölçüsünde dikdörtgen planlıdır. Türbenin üzeri kubbe ile örtülü olup, bu kubbe dıştan çinilerle kaplanmıştır. Türbe duvarlarında 3 küçük pencere ve bir de giriş kapısı bulunmaktadır. Türbenin giriş kapısı üzerine kitabesi yerleştirilmiştir. Ayrıca türbe avlusunun girişinde de 972 (1564) tarihli bir kitabe bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bakan Arslan’dan Kağızman’a Öğretmen Evi ve Fen Lisesi müjdesi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir