Ahmet Tevfik Paşa Konağı yıkılmamak için direniyor

yüzyılda yapılan tarihi Ahmet Tevfik Paşa Konağı yıkılmamak için adeta direniyor.

Bir zamanlar içerisinde insanları oturduğu ve Ahmet Tevfik Paşa Konağı ve etrafında tarihi Kars Evleri bölgenin boşaltılmasıyla birlikte sahipsizlik ve ilgisizlikten dolayı bir kısmı yıkıldı. Bir kısmı da yavaş yavaş yıkılıyor.

Dönemin Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu tarafından koruma altına alınan ve güçlendirme çalışmaları yapılan tarihi Kars Evleri, geçen süre içerisinde yeniden kaderleriyle baş başa bırakıldı. Günümüzde içkicilerin ve balicilerin mekanı haline gelen tarihi evlerden Ahmet Tevfik Paşa Konağı biran önce önlem alınmazsa, diğer evler gibi yıkılarak kaybolacak.

Define arayan kimliği belirsiz kişilerce içerisi kazılmış kazılan ve çukurların olduğu tarihi evlerin duvarları dökülmüş, cam, çerçeve ve kapıları kırılarak talan edilmiş bulunuyor. Bütün olumsuzluklara rağmen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Ahmet Tevfik Paşa Konağı’nın ne zaman koruma altına alınacağı ise bilinmiyor.

Bir önceki yazımız olan Başkan İncesu, “Dünya Arı Günü 2018 yılında Kars’ta gerçekleştirilecek” başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir